własna strona internetowa

Internet to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z klientami i upewnienie się, że wiedzą oni, czym zajmujesz się Ty lub Twoja firma. Na szczęście stworzenie strony internetowej jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki czemu można dotrzeć do jeszcze większej liczby osób w sieci. Aby założyć stronę internetową, nie trzeba mieć wykształcenia w zakresie programowania lub projektowania stron internetowych; wystarczą odpowiednie narzędzia i trochę cierpliwości.

Mając odpowiednie zasoby, będziesz w stanie stworzyć stronę internetową, która będzie wyglądać świetnie i robić dokładnie to, co chcesz. Brzmi to jak niezłe przedsięwzięcie, prawda? Cóż, nie musi być tak trudne, jak się wydaje! Jesteśmy tu, aby pomóc Ci na każdym kroku.

Dzięki łatwej w użyciu platformie do budowania stron internetowych – WordPress – możesz uruchomić swoją stronę w krótkim czasie. WordPress to jeden z najpopularniejszych obecnie na rynku systemów zarządzania treścią (CMS) ze względu na łatwość obsługi i elastyczność. Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś strony internetowej, zalecamy korzystanie z WordPressa, ponieważ jest on wystarczająco łatwy w obsłudze dla początkujących, a jednocześnie oferuje potężne możliwości dla ekspertów. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym projektantem stron internetowych, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą dziedziną, WordPress pomoże Ci zaistnieć w Internecie.

Tworząc swoją stronę Internetową nie zapomnij o zrobieniu logo

Krok 1: Zarejestruj domenę

Po wybraniu nazwy domeny, nadszedł czas na jej rejestrację. Możesz zarejestrować domenę samodzielnie za pośrednictwem swojego dostawcy usług hostingowych lub za pośrednictwem zewnętrznego rejestratora, takiego jak OVH, Aftermarket czy nawet nazwa.pl. Warto skorzystać z rejestracji u swojego dostawcy hostingu, ze względu na fakt, ze łatwiej się nią zarządza z poziomu jednego panelu klienta.
Uwaga! Zwróć uwagę nie tylko na koszt rejestracji domeny w pierwszym roku, ale tez koszty przedłużenia. Przykładowo, znana szeroko nazwa.pl oferuje bardzo niski koszt rejestracji w pierwszym roku, lecz nawet 3-4 krotnie wyższą cenę przedłużenia w kolejnych latach niż konkurencja

Krok 2: Wykup hosting

Hosting to usługa, dzięki której witryna jest dostępna w Internecie. Jest to miejsce, w którym pliki i treści są przechowywane, aby mogły zostać wyświetlone, gdy ktoś odwiedzi Twoją witrynę.

Rejestrując usługę hostingową, w zasadzie wynajmujesz miejsce na serwerze, na którym przechowywane są strony i pliki Twoje oraz innych osób. W ten sposób wszystkie informacje będą przechowywane w jednym miejscu, co ułatwi ludziom dostęp do nich po odwiedzeniu witryny. Przy wyborze firmy hostingowej ważne jest, aby znaleźć taką, która ma odpowiednie zabezpieczenia, aby hakerzy i inne złośliwe osoby nie mogły uzyskać dostępu do poufnych informacji o Tobie lub osobach odwiedzających Twoją stronę, takich jak numery kart kredytowych czy hasła.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów usług hostingowych, w tym serwery współdzielone (gdzie wielu użytkowników współdzieli zasoby), serwery dedykowane (które umożliwiają większą kontrolę nad zasobami), VPS (Virtual Private Server), dostawcy technologii wirtualizacji, tacy jak Microsoft Azure, którzy zapewniają podobne korzyści, ale po niższych kosztach niż serwery dedykowane, a jednocześnie umożliwiają dostęp wielu użytkownikom.

Krok 3: Zainstaluj WordPress oraz wybierz motyw

Po wybraniu nazwy domeny i dostawcy hostingu nadszedł czas na instalację WordPressa i wybranie motywu witryny. W większości dostępnych hostingów, instalacja WordPress przebiegnie za kliknięciem jednego przycisku, więc nie będziemy na ten temat się rozpisywać. Należy tylko zwrócić uwagę, by zainstalować go w folderze głównym domeny (zwykle: domena/public_html), a nie w podfolderze WP.

W sieci dostępne są dziesiątki wspaniałych motywów do wyboru, zarówno darmowych, jak i premium. Niektóre z tych motywów są bardzo łatwe w użyciu, podczas gdy inne wymagają większej wiedzy technicznej, aby je poprawnie skonfigurować. Oznacza to, że jeśli nie masz żadnego doświadczenia w kodowaniu, lepiej nie wydawać zbyt dużo pieniędzy na motyw premium, ponieważ nie ma gwarancji, że programista będzie w stanie pomóc ci w pełni wykorzystać jego możliwości!

Krok 4: zacznij publikować w Internecie!

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten przewodnik po tworzeniu strony internetowej za pomocą WordPressa! Być może zauważyłeś, że nie omówiłem dogłębnie samego projektu Twojej strony. Jest tak dlatego, że do projektowania stron internetowych można podejść na wiele różnych sposobów, a to, co sprawdza się w moim przypadku, może nie sprawdzić się w Twoim. Do tej pory powinieneś jednak posiadać wystarczającą wiedzę, aby podjąć pewne decyzje dotyczące wyglądu i funkcjonowania witryny.