dlaczego warto zacząć ćwiczyć?

Nie jest tajemnicą, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla Twojego zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego. Ale czy wiesz, że istnieją konkretne, wymierne korzyści wynikające z treningu siłowego, wytrzymałościowego i ogólnie zdrowego stylu życia? Jeśli nie jesteś pewien, dlaczego warto zacząć ćwiczyć lub szukasz motywacji do dalszego działania, zapraszam do lektury dalszej części artykułu. Dowiesz się dlaczego powinieneś zacząć ćwiczyć i jak może to poprawić Twoje życie.

Korzyści z treningu siłowego

Istnieje wiele korzyści wynikających z treningu siłowego, z których najważniejsze dotyczą naszej sprawności fizycznej. Trenując siłowo staniemy się silniejsi, szybsi i po prostu sprawniejsi na co dzień. Trening siłowy może też przyczynić się do poprawy gęstości kości. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, u których ryzyko wystąpienia osteoporozy jest wyższe. Trening siłowy może również pomóc zmniejszyć ryzyko urazów oraz zwiększyć ogólną siłę i wytrzymałość.

Trening siłowy przynosi korzyści nie tylko w młodym wieku

Korzyści z treningu wytrzymałościowego

Trening wytrzymałościowy to kolejny rodzaj ćwiczeń, który przynosi wiele korzyści. Warto wiedzieć przy tym, że ten rodzaj treningu niekoniecznie musi wiązać się z bieganiem czy jazdą na rowerze. Również wioślarstwo, gra w piłkę czy treningi Crossfitowe mają cechy treningu wytrzymałościowego.

Trening nastawiony na poprawę wytrzymałości może pomóc poprawić stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego, pozwolić spalić więcej kalorii i utrzymać prawidłową masę ciała, a także poprawić nasze samopoczucie.

Zdrowy styl życia – dlaczego warto?

Prowadzenie ogólnie zdrowego stylu życia ma również wiele korzyści. Taki styl życia może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak na przykład choroby serca, udar mózgu i cukrzyca typu 2. Zdrowe odżywianie pomaga utrzymać sprawność układu odpornościowego, chroniącego nas przed chorobami i infekcjami. Zdrowy styl życia może poprawić swoje zdrowie psychiczne. Badania wykazują, że zdrowe nawyki żywieniowe i ruchowe pomagają zmniejszyć odczuwany lęk i depresję, a także mogą zwiększyć poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Jak zacząć ćwiczyć

Rozpoczęcie treningów powinno być traktowane jako ważna zmiana w życiu, do której należy odpowiednio się przygotować. W idealnym scenariuszu zaczniemy do konsultacji lekarskiej lub fizjoterapeutycznej, która ewentualnie wykaże możliwe przeciwwskazania. Taki scenariusz jednak rzadko się zdarza, więc zwykle zaczynamy ruszać się sami, lub z pomocą trenera personalnego. W tym drugim przypadku proces treningowy powinien być ułożony i monitorowany przez naszego instruktora. Jeśli jednak zdecydujemy się zacząć na własną rękę, należy pamiętać by podejść do rozpoczęcia treningów spokojnie, bez zbędnego forsowania się.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie rodzaje ćwiczeń wykonywać, istnieje wiele zasobów dostępnych, aby pomóc Ci zacząć. Obszerną bazę ćwiczeń znajdziesz między innymi na stronach takich jak Projekt FIT czy Treningowi Eksperci.

Ćwiczenia to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Jeśli szukasz motywacji, by zacząć ćwiczyć, pamiętaj o korzyściach płynących z treningu siłowego, wytrzymałościowego i ogólnie zdrowego stylu życia.